Letiště Frédérica Chopina
Template:Infobox - letiště Mezinárodní letiště Frédérica Chopina, Varšava - Okęcie (IATA: WAW, ICAO: EPWA; polsky: Lotnisko Chopina w Warszawie) je mezinárodní veřejné civilní letiště, nacházející se v Okęcie, čtvrti Varšavy, hlavního města Polské republiky. Letiště je pojmenováno po polsko-francouzském hudebním skladateli Frédéricu Chopinovi. Jedná se o nejrušnější polské letiště. Jde přes něj skoro 50 % polské osobní letecké dopravy. Nejbližším letištěm je letiště Varšava-Modlin, které je vzdálenější od centra a létají tam především nízkonákladové aerolinie.
Varšavské mezinárodní letiště zpracovává přibližně 100 pravidelných letů denně. K nejrušnějším mezinárodním spojům patří lety do Londýna, Paříže, Frankfurtu a Amsterdamu, mezi nejrušnější vnitrostátní destinace patří Krakov, Vratislav a Gdaňsk.
V roce 2018 letiště odbavilo 17,7 milionu cestujících.
Historie
edit[[Soubor:Okecie-pominkSzopena.JPG|náhled|Busta Frédérica Chopina na Varšavském letišti]] náhled|Exteriér terminálu T2 náhled|Interiér terminálu T2 [[Soubor:CSA B737 in Warsaw March 2004.jpg|náhled|Boeing 737 společnosti České aerolinie na Chopinově letišti]] V roce 1924, při rozšiřování městské zástavby okolo varšavského letiště Pole Mokotowskie začalo Ministerstvo železnic v důsledku růstu letectví nakupovat půdy u obce Okęcie ke stavbě nového letiště. V roce 1933 převzalo toto nově vzniklé letiště veškerý provoz z Pole Mokotowskie. Během druhé světové války bylu letiště často používáno jako bitevní pole mezi německými a polskými vojáky a bylo prakticky zničeno. Po osvobození zahájily svůj provoz na letišti Okęcie polské aerolinie LOT. V roce 1956 převzala vláda správu letiště místo LOTu. V roce 1969 byl otevřen nový mezinárodní terminál s kapacitou 1 000 000 cestujících ročně. Vnitrostátní lety byly stále vedeny ve staré předválečné budově. V roce 1992 byl otevřen nový terminál T1 s kapacitou 3,5 milionů cestujících ročně, který nahradil stávající komplex z komunistické éry. V březnu 2001 bylo Varšavské letiště pojmenována na počest polsko-francouzského pianisty a skladatele Frédéricu Chopinovi (ačkoli toto jméno se téměř nevyužíváTemplate:Doplňte zdroj v praxi a většina uživatelů zná letiště jako Okęcie). Od roku 2007 je v provozu nový terminál T2, který postupně přebírá významnou část provozu.
Terminály
editV roce 2010 se struktura letiště radikálně změnila a z obou komplexů Terminálů 1 a 2 se stal jeden nový terminál - Terminál A, rozdělený na pět odbavovacích úseků(check-inů) (A, B, C, D, E) ve dvou hlavních halách. V komplexu je rozmístěno 45 vstupních bran, z nichž 27 slouží jako nástupní mosty.
Jižní hala
editJižní hala, v níž se nachází odbavovací úseky A a B (původní Terminál 1), které jsou aktuálně uzavřeny kvůli probíhající rekonstrukci, byla postavena v roce 1992 s kapacitou pro 3.5 milionu cestujících ročně, aby nahradila stárnoucí komplex z komunistické éry. Kapacita haly zpočátku plně vyhovovala poptávce. V roce 2005 byla zrekonstruována a otevřena příletová hala ze 70. let 20. století, a pod přezdívkou "Etiuda" se stala dočasným terminálem pro nízkonákladové dopravce. V březnu 2009 byla hala opět uzavřena a dopravci v ní působící, hlavně členové skupiny SkyTeam, se přestěhovali do terminálu 1.
Doprava na letiště
editLetiště spojuje s varšavskými obvody pět veřejných autobusových linek procházejících klíčovými komunikačními uzly hlavního města a největších hotelů.[1] Letiště je kromě toho obsluhováno dvěma linkami rychlé městské železnice (SKM Szybka Kolej Miejska) S2 a S3.[2]
Letecké společnosti a destinace
edita mnoho dalších...
Odkazy
editReference
editSouvisející články
editExterní odkazy
edit- 15px|link=|alt= Wikimedia Commons alberga una categoría multimedia sobre Letiště Frédérica Chopina.
- Oficiální web letiště
Varšava-Frédérica Chopina Kategorie:Doprava ve Varšavě Kategorie:Letiště nazvaná po osobách Kategorie:Stavby ve Varšavě