Template:Infobox - civilní loď Queen Mary 2 je luxusní osobní dopravní loď provozovaná společností Cunard Line a pojmenovaná po Marii z Tecku. Byla[kdy?] největší osobní lodí na světě, je už ale překonána čtveřicí lodí Oasis of the Seas, Allure of the Seas, Harmony of the Seas a Symphony of the Seas, které mají větší parametry a dokáží pojmout více než dvojnásobek pasažérů. Zde uvedená čtveřice lodí, větších než Queen Mary 2, je ale počítána do kategorie výletních, zábavních, lodí, a není odborníky považována za plnohodnotné zaoceánské osobní lodě pro běžnou dopravu, hlavně přes severní Atlantik jako nejnebezpečnější oceán, za jakýchkoliv podmínek. Queen Mary 2 naproti tomu takovou lodí je.

Konstrukce

edit
 
Interiér Queen Mary 2

[[Soubor:Qm2 sydney.jpg|náhled|vlevo|Queen Mary 2 připlouvající do Sydney]] Roku 1998 vznikl plán na výstavbu největší a nejmodernější dopravní lodě na světě, která měla nahradit loď Queen Elizabeth 2. Práce na lodi trvaly až do roku 2004, kdy byly ale dokončovací práce poznamenány tragédií, při níž zemřelo patnáct lidí.

Na lodi je 37 výtahů, 5000 schodů, 1310 kajut pro cestující, 2000 koupelen (dodaných českou firmou)Template:Fakt/dne, 955 balkonů, 500 km potrubí, 80 tisíc svítidel, 3000 telefonů, 8000 hasicích přístrojů, 5 velkých bazénů, malá nemocnice, 14 barů, divadlo, muzeum, planetárium a knihovna. O denní spotřebu 1100 tun sladké vody se starají tři úpravny. Lodi velí kapitán Ronald Warwick, jehož otec byl kapitánem předchůdkyně Queen Mary. Nejdražší lístek při první plavbě vyšel na 1,5 mil. Kč.

Pohon lodi je čtyřmi dieselovými motory, a jako doplňkový pohon jsou instalovány i dvě spalovací turbiny. "Dieselelektrické motory", jaké jsou uvedeny zde v "technických datech", neexistují. Existuje přenos výkonu z dieselových motorů, namísto hřídelem, elektřinou. S tím, že dieselovy motory pomocí generátorů vyrábějí elektrický proud, a u lodních šroubů jsou elektromotory, které pak pomocí tohoto proudu šrouby bezprostředně pohánějí. Je to běžný princip, používaný na příklad u dieselových lokomotiv. Z oceánských lodí měla tento princip pohonu poprvé francouzská Normandie z roku 1935. U Queen Mary 2 jsou lodní šrouby instalovány v natáčivých gondolách pod trupem lodi, v tak zvaných azipodech, což je umožněno právě elektrickým přenosem výkonu a absencí hřídelů od motorů ke šroubům. Toto uspořádání umožňuje lodi otočit se na místě, pro změnu směru loď nepotřebuje dopřednou rychlost. Z tohoto důvodu loď také nepotřebuje, a tudíž ani nemá, tradiční kormidlo na zádi.

Interiér

edit

Loď, která dokáže pojmout 2620 cestujících a 1253 členů posádky a která stála 460 milionů britských liber, překypuje luxusem. Cestující mají k dispozici pět bazénů, knihovnu s 8500 svazky, běžeckou trať či vinný sklípek s 343 druhy vína. K dispozici je několik druhů kajut, ty nejdražší stojí na týden až 1,6 miliónu korun.

Odkazy

edit

Externí odkazy

edit

Template:Největší osobní lodě na světě Template:Lodě Cunard Line Template:Autoritní data Template:Portály

Kategorie:Osobní lodě Kategorie:Britské lodě Kategorie:Francouzské lodě Kategorie:Lodě Cunard Line Kategorie:Lodě zahájené 2002 Kategorie:Lodě spuštěné 2003 Kategorie:Lodě přijaté 2004