Gepard kapský
Template:Upravit Template:Cedule
Template:Taxobox name | |
---|---|
Scientific classification |
Gepard kapský (Acinonyx jubatus jubatus) je poddruh geparda štíhlého (Acinonyx jubatus), patřícího do čeledi kočkovitých (Felidae). Gepard kapský byl poprvé popsán německým zoologoem Johann Christian Daniel von Schreber v roce 1775.[1]
Výskyt
editŽije v jižní a jihovýchodní Africe.
Charakteristika
editNa rozdíl od jiných kočkovitých má gepard jen polozatažitelné drápy, proto neleze po stromech; jeho tělo je stavěno na rychlý běh. Délka je asi 110-150 cm + 70-90 cm ocas, výška se pohybuje mezi 70-90 cm a váha se pohybuje okolo 40 kg.
Život
editŽije samotářsky nebo skoro samotářsky ve skupinkách o 2-5 jedincích, které tvoří samice s odrostlými mláďaty, sourozenci nebo dospělí samci. Gepard dokáže z poměrně krátké vzdálenosti vyvinout rychlost 64 km/h, jeho maximální rychlost je asi 100 km/h. Na jeho jídelníčku najdeme hlavně menší kopytníky (gazely, menší druhy antilop, mláďata zeber, pakoňů). Mezi lovci samotáři (tj. bez těch, co loví ve skupinách) je gepard nejúspěšnějším predátorem, až 70 % jeho loveckých pokusů končí úspěchem, a to i přesto, že jakmile kořist nedostihne do 20 sekund, lov obvykle vzdává.
Rozmnožování
editPohlavní dospělost u samců nastává po roce, u samic o rok později, pářit se však začínají až ve třech letech. Délka březosti samice je 90-98 dní. Samice poté rodí 1-3 mláďat, občas až 5. Ta se stávají velmi často kořistí jiných predátorů. Pokud samice přijde o 2 ze 3 mláďat, přestane se starat i o to poslední - vzhledem k velkému výdeji energie apod. se jí péče o jediného potomka nevyplatí.
Ohrožení
editGepard kapský je nejpočetnější poddruh. Ve volné přírodě jich žije přibližně 7000 jedinců. Velký problém gepardů je příbuzenská plemenitba. Gepardi v minulosti podlehli tzv. efektu hrdla lahve - náhle rapidně poklesl jejich stav a přeživším nezbylo než se množit s příbuznými.
Synonyma
edit- Acinonyx jubatus fearonii, A. Smith, 1834
- Acinonyx jubatus fearonis, Fitzinger, 1869
- Acinonyx jubatus guttata, Johann Hermann, 1804
- Acinonyx jubatus lanea, Sclater, 1877
- Acinonyx jubatus obergi, Max Hilzheimer, 1913
- Acinonyx jubatus rex, Reginald Innes Pocock, 1927
- Gepard africký
- Gepard severoafrický
- Gepard východoafrický [2]
Odkazy
editReference
edit- ^ Schreber J. C. D. (1775). "Der Gepard". Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur mit Beschreibungen. Vol. 2. Erlangen: Wolfgang Walther. pp. Plate 105.
- ^ Template:Citace elektronické monografie
Externí odkazy
edit- 15px|link=|alt= Wikimedia Commons alberga una categoría multimedia sobre Gepard kapský.