Choťánky
Template:Infobox - česká obec Choťánky se nacházejí v úrodné Polabské nížině v nadmořské výšce 189 metrů, 4 km východně od Poděbrad ve směru na Hradec Králové. Historicky zahrnují samoty Choťánky, Vrčení a Vystrkov. Leží v okrese Nymburk v blízkosti významných dopravních spojnic. Z archeologického hlediska patří mezi nejstarší vsi na Poděbradsku. Trvale zde žije Template:Počet obyvatel obyvatel.
Okolí
editLabská rovina, místy mírně zvlněná (nejvyšší vrch Oškobrh 285 m n. m. – jedno z nejstarších keltských osídlení na území Čech), s mírným klimatem, lužními lesy a úrodnými usazeninami z náplavů řek Labe, Cidliny a Mrliny, byla odjakživa hojně zemědělsky využívána. Dnes se zde pěstují především obiloviny a brambory. V okolí Choťánek stejně jako dále podél toku Labe se zachovaly lužní lesy, mnohé z nich vyhlášené jako národní přírodní rezervace (např. Libický luh).
Historie
editPrvní zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1651.
Správní začlenění
editDějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:
- 1850 země česká, kraj Jičín, politický i soudní okres Poděbrady[1]
- 1855 země česká, kraj Čáslav, soudní okres Poděbrady
- 1868 země česká, politický i soudní okres Poděbrady
- 1939 země česká, Oberlandrat Kolín, politický i soudní okres Poděbrady[2]
- 1942 země česká, Oberlandrat Hradec Králové, politický okres Nymburk, soudní okres Poděbrady[3]
- 1945 země česká, správní i soudní okres Poděbrady[4]
- 1949 Pražský kraj, okres Poděbrady[5]
- 1960 Středočeský kraj, okres Nymburk
- 2003 Středočeský kraj, okres Nymburk, obec s rozšířenou působností Poděbrady
Rok 1932
editV obci Choťánky (528 obyvatel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[6] 4 hostince, obchod s lahvovým pivem, obchod se smíšeným zbožím, zámečnictví, spořitelní a záložní spolek pro Choťánky, 3 trafiky, obchod s velocipedy.
Zajímavosti
edit- zvonička z roku 1882
- budova školy z roku 1906, v současnosti[kdy?] v rekonstrukci
- pomník padlým v první světové válce
Doprava
editDopravní síť
- Pozemní komunikace – Okolo obce procházejí silnice I/32 Libice nad Cidlinou - Kopidlno - Jičín a silnice II/611 Praha - Sadská - Poděbrady - Hradec Králové.
- Železnice – Územím obce vede železniční trať 231 v úseku Kolín - Nymburk. Železniční stanice na území obce není, nejbližší stanicí je Libice nad Cidlinou ve vzdálenosti 2 km.
Veřejná doprava 2011
- Autobusová doprava – V obci měly zastávky autobusové linky jedoucí např. do těchto cílů: Dymokury, Městec Králové, Opolany, Poděbrady, Žehuň Template:Malé.
Fotogalerie
edit-
Domy u vedlejší silnice
-
Domy u křižovatky
-
Dům u hlavní silnice
Reference
edit- ^ Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
- ^ Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
- ^ Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
- ^ Template:Citace elektronického periodika
- ^ Template:Citace elektronického periodika
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 434. (česky a německy)
Externí odkazy
edit- 15px|link=|alt= Wikimedia Commons alberga una categoría multimedia sobre Choťánky.
- Template:ÚIR
Template:Pahýl Template:Okres Nymburk Template:Portály
Kategorie:Vesnice v okrese Nymburk Kategorie:Obce v okrese Nymburk Kategorie:Mikroregion Poděbradské Polabí Kategorie:Svazek obcí Cidlina (okres Nymburk) Kategorie:Sídla ve Středolabské tabuli