Template:NeověřenoTemplate:Infobox - ostrov Barra (Template:Vjazyce Template:Cizojazyčně s výslovností Template:Výslovnost) je po nedalekém ostrovu Vatersay nejjižnějším ostrovem Vnějších Hebrid ve Skotsku.

Místopis

edit

Ostrov má plochu zhruba 60 čtverečních kilometrů a žije zde něco přes tisíc obyvatel. Správním centrem ostrova je obec Castlebay (Template:Cizojazyčně). Leží na pobřeží zátoky, uprostřed které stojí na ostrůvku hrad Kisimul Castle.

Nejvyšším bodem ostrova je Heaval, na jehož svahu je výrazná socha Madony s děťátkem vyrobená z bílého mramoru. Na ostrově je také muzeum v Cille Bharra a několik památek z doby kamenné, mimo jiné brochy v Dùn Chuidhir a v An Dùn Bàn.

Dějiny

edit

Jedna z možných hypotéz o původu jména ostrova říká, že název pochází od Svatého Finbarra, zakladatele Corku. S ostrovem je spjat klan MacNeillů, kterému byl ostrov dán v roce 1427 Alexandrem z Islay. Klanu patřil ostrov až do roku 1838, kdy byl prodán. Nový majitel, Gordon z Cluny, vystěhoval většinu obyvatel, aby uvolnil místo pro chov ovcí. V roce 1937 se ostrov stal opět majetkem McNeilů, když jej koupil americký architekt Robert MAcNeil, 45. vůdce klanu.

V roce 2003 věnoval klan ostrov Skotské vládě.

Doprava

edit

Na ostrově je malé letiště, které jako vzletovou a přistávací dráhu používá místní pláž,[1] což je v Evropě ojedinělé. Letadla mohou vzlétat a přistávat pouze při odlivu, letové řády tady závisí do značné míry na přírodě. Pravidelné linky létá v současnosti [kdy?] Loganair s letouny de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter do Glasgow a do Benbeculy.

Také zde funguje přívoz. Lodě společnosti Caledonian MacBrayne jezdí do Obanu, Lochboisdale na ostrově South Uist, na ostrov Tiree a na ostrov Eriskay, hlavním přístavem na ostrově je Castlebay.

S ostrovem Vatersay spojuje Barru silnice vedená po hrázi.

Odkazy

edit

Reference

edit

Externí odkazy

edit

Template:Autoritní data

Kategorie:Ostrovy Skotska Kategorie:Vnější Hebridy Kategorie:Ostrovy Atlantského oceánu